Bankowość BIZNES Kredyty

Bank nie jest już jedynym rozwiązaniem

Bank nie jest już jedynym rozwiązaniem
NBP podaje, że w IV kwartale ub.r. 18% banków ponownie zwiększyło poza odsetkowe koszty kredytów. Zaostrzenie warunków skutkuje pozbawieniem dostępu do gotówki, dla tych którzy jej potrzebują. Dlatego rośnie grupa chcących brać pożyczki poza bankowe. Jest ich już 9,8

Data publikacji: 2016-01-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Bank nie jest już jedynym rozwiązaniem
Kategoria: BIZNES, Bankowość

NBP podaje, że w IV kwartale ub.r. 18% banków ponownie zwiększyło poza odsetkowe koszty kredytów. Zaostrzenie warunków skutkuje pozbawieniem dostępu do gotówki, dla tych którzy jej potrzebują. Dlatego rośnie grupa chcących brać pożyczki poza bankowe. Jest ich już 9,8 proc.

Bank nie jest już jedynym rozwiązaniem BIZNES, Bankowość - NBP podaje, że w IV kwartale ub.r. 18% banków ponownie zwiększyło poza odsetkowe koszty kredytów. Zaostrzenie warunków skutkuje pozbawieniem dostępu do gotówki, dla tych którzy jej potrzebują. Dlatego rośnie grupa chcących brać pożyczki poza bankowe. Jest ich już 9,8 proc.

Według danych NBP w II kwartale 2015 gospodarstwa domowe zwiększyły stan zobowiązań kredytowych do 656 mld zł, przekraczając o 7,5 proc. poziom zadłużenia sprzed roku. W III kwartale nastąpiło kontynuowanie procesów zadłużania i przyrost stanu kredytów konsumpcyjnych a w kolejnym 18% działających w Polsce banków ponownie zwiększyło poza odsetkowe koszty kredytów dążąc tym samym do utrzymania dotychczasowej zyskowności, kończąc dotychczasowe promocje cenowe i ograniczając w portfelach kredytów konsumpcyjnych, klientów potencjalnie bardziej ryzykownych.

Tak radykalne zaostrzenie bankowych warunków kredytowych skutkuje pozbawieniem dostępu do gotówki, tych którzy jej na prawdę potrzebują.  Dlatego wciąż rośnie grupa chcących sięgnąćm po pożyczki poza bankowe. Łącznie takich osób jest już 9,8 proc. Rynek pożyczkowy nie jest jednak jeszcze w pełni nasycony a klienci nie przychodzą tu sami z siebie. Sektor rozwija się raczej w oparciu o lojalność i zaufanie dotychczasowych kredytobiorców. Ci, którzy lepiej i szybciej spłacają pożyczki otrzymują lepsze jakościowo i tańsze produkty. Dzięki nowoczesnym metodom scoringu większy dostęp do informacji pozwala dziś jeszcze lepiej poznać konsumenta. Bazy BIG czy BIK są obszerne, ale nie dają pełnego obrazu kredytobiorcy. Można go natomiast uzyskać dzięki technologii Big Data.

Marki takie jak Zaimo.pl czy Kredito24.pl dysponują samodoskonalącym się algorytmem, który na podstawie 20 000 danych o kliencie pochodzących z wniosku pożyczkowego oraz danych zawartych w Internecie, między innymi z portali społecznościowych oraz zakupowych, jest w stanie w szybkim tempie wydać decyzję i przelać środki na konto.

A to już wiesz?  Nowe firmy stawiają na zewnętrzne finansowanie

– Planując zaciągniecie zobowiązań warto poszukać alternatywy dla debetu czy karty kredytowej. Tym bardzie, że są one coraz mniej dostępne. Rynek coraz częściej oferuje produkty pożyczkowe z maksymalną kwotę wynoszącą nawet kilkanaście tysięcy złotych, oferowaną na trzy lata i wypłacaną w kilkanaście minut bez poręczenia. Takie pożyczki to silna konkurencja dla bankowych kredytów – podkreśla Katarzyna Davies, dyrektor zarządzający  Kreditech Polska. Dziś są one propozycją dla tych klientów, dla których liczy się prostota i szybkość dostępu do pieniędzy – dodaje Davies.

Polacy nadal krępują się przyznać do pożyczania pieniędzy, a wizyta w placówce banku, w której można zostać dostrzeżonym przez znajomych czy wyjaśnianie bliskim, na co nam są potrzebne środki ze wspólnego konta to okoliczność, której wciąż staramy się unikać. Możliwość bezpiecznego i dyskretnego uzyskania środków online, bez konieczności osobistego stawiennictwa w banku, dla wielu osób staje się czynnikiem decydującym. Internetowy dostęp jest ułatwieniem także dlatego, że co trzeci klient pożycza właśnie na zachcianki, zaspokajane przez szybkie zakupy internetowe, okazyjną ofertę biletu lotniczego czy nowość, którą chcą mieć bez czekania na pensję. Wie, że środki z wypłaty wpłyną w określonym terminie, spłaci więc mikropożyczkę bez kłopotu.

                                                                                ***

O Kreditech: Założona w 2012 roku niemiecka Grupa Kreditech posiada tempo przychodu na poziomie 55 mln dolarów, zatrudnia 200 specjalistów z 40 krajów, a spółki zależne Kreditechu działają w sześciu krajach (Polsce, Hiszpanii, Czechach, Rosji, Meksyku i Australii). Rozwój technologii sprawił, że oferują produkty od pożyczek
i mikropożyczek do bardziej złożonych usług finansowych, takich jak przedpłacone karty kredytowe. Grupa Kreditech korzysta z technologii Big Data i złożonych algorytmów w oparciu o misję budowania cyfrowego banku dla osób bez określonej zdolności kredytowej na całym świecie. Grupa Kreditech jest podzielona na dwie części: „Kredi” oznacza spółki zależne działające, jako podmioty świadczące usługi finansowe, które dostarczają kredyty dla osób prywatnych. Druga część „tech” to zlokalizowana w Hamburgu firma technologiczna – Kreditech Holding – rozwijająca technologię bankową i świadcząca usługi wspierające. Na podstawie 20 000 danych należąca do Kreditechu technologia pozwala dostawcom usług finansowych na nabycie, identyfikację, ocenę oraz wypłatę środków pieniężnych klientom w kilka sekund. Zautomatyzowany proces w połączeniu z samodoskonalącymi się algorytmami, zapewniają szybką i wygodną obsługę klienta przy jednoczesnej minimalizacji kosztów i błędów.

A to już wiesz?  Stali klienci też nie płacą na czas

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Bank nie jest już jedynym rozwiązaniem BIZNES, Bankowość - NBP podaje, że w IV kwartale ub.r. 18% banków ponownie zwiększyło poza odsetkowe koszty kredytów. Zaostrzenie warunków skutkuje pozbawieniem dostępu do gotówki, dla tych którzy jej potrzebują. Dlatego rośnie grupa chcących brać pożyczki poza bankowe. Jest ich już 9,8 proc.
Hashtagi: #BIZNES #Bankowość

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy