BIZNES Finanse

Całkowite koszty kredytu – jak obliczyć rzeczywistą cenę za udzielenie finansowa

Całkowite koszty kredytu – jak obliczyć rzeczywistą cenę za udzielenie finansowa
Sposób obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) pożyczonej kwoty, nie jest tajemnicą, ale nie jest też prosty, czytelny czy powszechnie zrozumiały. Jedno jest pewne – warto go

Data publikacji: 2017-09-01
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Całkowite koszty kredytu – jak obliczyć rzeczywistą cenę za udzielenie finansowa
Kategoria: BIZNES, Finanse

Sposób obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) pożyczonej kwoty, nie jest tajemnicą, ale nie jest też prosty, czytelny czy powszechnie zrozumiały. Jedno jest pewne – warto go znać.

Całkowite koszty kredytu - jak obliczyć rzeczywistą cenę za udzielenie finansowa BIZNES, Finanse - Sposób obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) pożyczonej kwoty, nie jest tajemnicą, ale nie jest też prosty, czytelny czy powszechnie zrozumiały. Jedno jest pewne – warto go znać.

Sposób obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) pożyczonej kwoty, nie jest tajemnicą, ale nie jest też prosty, czytelny czy powszechnie zrozumiały. Jedno jest pewne – warto go znać. Dzięki wskaźnikowi RRSO koszt kredytu lub pożyczki wyrażony jest jedną liczbą, co ma pomóc w samodzielnej ocenie wielu ofert. Ale czy każdy klient wie ile rzeczywiście będzie płacił co miesiąc w odsetkach i opłatach i dlaczego? Obliczanie oraz zestawienie kilku ofert kredytowych warto zlecić doświadczonemu ekspertowi finansowemu, w którego interesie nie jest namówienie do konkretnej oferty, lecz rzetelne ich porównanie. Jak zatem wykonać swój prywatny ranking kredytowy i wybrać najbardziej optymalną ofertę?

 

Na rynku są banki, które posiadają w swojej ofercie kredyty z prowizją 0%. Jednak zanim uznamy taka ofertę za atrakcyjną, lepiej przyjrzyjmy się jej dokładnie, ponieważ może być tak, że bank podwyższył inne koszty i finalnie oferta wcale nie jest tak atrakcyjna, jak nam się wydawało na początku. Jak zatem sprawdzić, czy oferty, które znaleźliśmy, są faktycznie najtańsze na rynku? Porównajmy ich rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. RRSO jest współczynnikiem obrazującym całkowity koszt, jaki ponosi klient w związku ze spłatą kredytu.

 

Jak obliczyć RRSO? Czy wiemy, ile kosztuje nasz kredyt i jak samodzielnie wyliczyć koszty, którymi obciąża nas bank? Koszty kredytu, pożyczki czy choćby zakupu ratalnego, praktycznie zawsze obciążone są dodatkową kwotą. Karty kredytowe i debety na koncie – nawet gdy nie są używane, również kosztują. Sposób obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (czyli RRSO) pożyczonej kwoty, nie jest wcale wiedzą tajemną. Niemniej jednak nie jest też prosty czy powszechnie zrozumiały.  Teoretycznie każdy z nas może samodzielnie obliczyć ile kosztować go będzie pożyczenie danej kwoty w każdym z banków i porównać konkurencyjność ofert. Zgodnie z Ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2016 poz. 1528) rzeczywistą roczną stopę oprocentowania stanowią całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Wystarczy spojrzeć jednak na wzór na RRSO i przekonać się, dlaczego jego liczenie lub porównania, warto zlecić ekspertom.

A to już wiesz?  Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów warto zacząć od sprawdzenia kontrahenta

 

Ile kosztuje kredyt?

 

Przechodząc wstępną weryfikację, uzupełniamy dokumenty, otrzymujemy decyzję o kredycie i przelana na konto kwota zgadza się z tą o którą wnioskowaliśmy… Ale czy wiemy ile rzeczywiście płacimy co miesiąc w odsetkach i opłatach dodatkowych za swój kredyt? Co ile i dlaczego? Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to inaczej całkowity koszt kredytu, który ponosi każdy kredytobiorca. Siłą RRSO jest z pewnością standaryzacja wszystkich możliwych produktów pożyczkowych. Wskaźnik ma swoje zastosowanie zarówno do kredytów i pożyczek bankowych, pożyczek ze SKOK-ów, instytucji pozabankowych czy nawet sklepów oferujących sprzedaż ratalną. Wszystkie te podmioty mają ustawowy obowiązek przekazać swojemu klientowi wskaźnik RRSO do każdego oferowanego produktu. Dzięki temu, teoretycznie klient ma zawsze wgląd do pełni poniesionych kosztów. 

 

– Znając wskaźnik RRSO pożyczający czy kupujący na raty nie musi się zastanawiać jakie czynniki wpływają na całkowity koszt kredytu – wysokość oprocentowania, opłaty dodatkowe, prowizja czy konstrukcja harmonogramu spłat. Dzięki RRSO koszt kredytu lub pożyczki wyrażony jest jedną liczbą, co miało pomóc w samodzielnej ocenie wielu ofert. Im liczba RRSO jest wyższa, tym oczywiście oferta będzie droższa – mówi Paweł Weber, współzałożyciel platformy kredytowej Akredo.pl

 

Sama konstrukcja wzoru na RRSO niesie ze sobą dość oczywistą odpowiedź – to nie jest proste obliczenie. Przeciętny konsument kredytów po pobieżnym już spojrzeniu w stronę wzoru wie, że woli obliczanie swojego kosztu kredytu zlecić komuś bardziej doświadczonemu, kto jednocześnie będzie godny zaufania. W końcu kwestia dotyczy wyboru najlepszej ceny naszego kredytu, który spłacać będziemy przez określoną ilość czasu. Niejedna osoba mogłaby spędzić sporo czasu nad wyliczeniem RRSO dla jednej tylko kwoty w jednym banku. A co w przypadku gdy zależy nam na porównaniu co najmniej kilku ofert, w kilku bankach i dopiero wybrać tę, która najlepiej odpowiadać będzie naszym aktualnym potrzebom?

A to już wiesz?  Monetia otwiera placówkę dla Ukraińców w Polsce

 

Porównanie ofert kredytowych m.in w oparciu o wskaźnik RRSO warto powierzyć doświadczonemu i bezstronnemu ekspertowi finansowemu, w którego interesie nie jest namówienie do konkretnej oferty, lecz rzetelne ich porównanie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z innowacyjnej polsko-szwedzkiej platformy usług kredytowych Akredo.pl. Firma pomaga porównać i wybrać najlepszą ofertę kredytową aż w 12 bankach, biorąc na siebie wszystkie niewygodne formalności zupełnie nieodpłatnie.

 

– W Akredo jesteśmy bezstronni i przede wszystkim promujemy rozwiązania sprzyjające niskim, wygodnym do spłaty ratom i obniżeniu kosztów całkowitych kredytu. Tak, aby Klient zawsze jak najlepiej panował nad swoimi finansami. Nasi eksperci sprawdzają na bieżąco zdolność kredytową wnioskodawców. Po jej pozytywnej weryfikacji, przechodzimy do porównywania ofert kredytów, z uwzględnieniem konkretnych oczekiwań Klienta, tj. niska rata miesięczna, niższy koszt całkowity kredytu, połączenie spłat kredytów w różnych bankach itd. Wszystko odbywa się zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu, w dogodnych dla Klienta godzinach. Z naszym wsparciem, banki udzieliły już kredytów na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych – dodaje Paweł Weber z Akredo.pl.

 

 

Polsko-szwedzki fintech Akredo z siedzibą główną w Warszawie, działa na rynku od 2014 roku. Dzięki stworzeniu pionierskiej w Polsce usługi upraszczania drogi do kredytu, umożliwia swoim klientom szybką i wygodną konsolidację kredytów przy jednoczesnym obniżeniu bieżących zobowiązań.

W ramach oferty kredytów konsolidacyjnych oraz gotówkowych Akredo oferuje obecnie kredyty z 12 dużych banków: mBank, Raiffeisen Polbank, Deutsche Bank, Getin Bank, Bank Pocztowy, Alior Bank, Plus Bank, Idea Bank, Nest Bank, Eurobank, PKO BP, Pekao SA.

Usluga internetowa Akredo.pl oparta jest na sprawdzonym modelu biznesowym, który w Szwecji funkcjonuje z powodzeniem już od wielu lat. Akredo jako jedyna firma w Polsce umożliwia kredytobiorcy otrzymanie analizy zdolności kredytowej w wielu bankach, bez wychodzenia z domu, nie szkodząc przy tym punktacji w BIK klienta.

A to już wiesz?  Internetowykantor.pl partnerem Karty Dużej Rodziny

Kompleksowość usług Akredo polega przede wszystkim na wnikliwym profilowaniu klientów – analiza wykonywana jest na podstawie wymogów poszczególnych banków partnerskich, w oparciu o skuteczne i sprawdzone narzędzia. Banki otrzymują wówczas niezbędne dane o potencjalnym kliencie co znacznie przyspiesza proces udzielania kredytu. Dzięki skutecznej analizie wykonywanej przez Akredo, osoba wnioskująca o kredyt staje się wiarygodnym partnerem nawet dla 12 banków jednocześnie. Klient z kolei w 24h dostaje wnikliwą analizę zdolności kredytowej, przeprowadzoną pod kątem jego potrzeb i możliwości finansowych. Dzięki temu otrzymuje błyskawicznie pełną wiedzę o tym na co go stać i w którym banku ma największą szansę otrzymania wnioskowanej kwoty z pełną informacją o kosztach oraz plusach i minusach poszczególnych ofert.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Całkowite koszty kredytu - jak obliczyć rzeczywistą cenę za udzielenie finansowa BIZNES, Finanse - Sposób obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) pożyczonej kwoty, nie jest tajemnicą, ale nie jest też prosty, czytelny czy powszechnie zrozumiały. Jedno jest pewne – warto go znać.
Hashtagi: #BIZNES #Finanse

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy