BIZNES Finanse

Dla kogo renta alimentacyjna?

Dla kogo renta alimentacyjna?
Śmierć bliskiej osoby to trudne i przykre doświadczenie. W takich chwilach do traumy psychicznej często dochodzą również obawy o przyszłość związane z pogorszeniem się sytuacji

Data publikacji: 2017-05-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Dla kogo renta alimentacyjna?
Kategoria: BIZNES, Finanse

Śmierć bliskiej osoby to trudne i przykre doświadczenie. W takich chwilach do traumy psychicznej często dochodzą również obawy o przyszłość związane z pogorszeniem się sytuacji finansowej.

Dla kogo renta alimentacyjna? BIZNES, Finanse - Śmierć bliskiej osoby to trudne i przykre doświadczenie. W takich chwilach do traumy psychicznej często dochodzą również obawy o przyszłość związane z pogorszeniem się sytuacji finansowej.

Śmierć bliskiej osoby to trudne i przykre doświadczenie. W takich chwilach do traumy psychicznej często dochodzą również obawy o przyszłość związane z pogorszeniem się sytuacji finansowej. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń, w ubiegłym roku, łączna wartość wypłaconych przez ubezpieczycieli odszkodowań i pozostałych świadczeń wyniosła 36,7 mld zł. Wśród nich można znaleźć wypłacone renty alimentacyjne. Podpowiadamy, kto i jak może uzyskać takie świadczenie.

Renta alimentacyjna wypłacana jest przez właściwe towarzystwo ubezpieczeniowe, w momencie pogorszenia się sytuacji materialnej rodziny ubezpieczonego na skutek jego śmierci. Przyznane środki finansowe mają na celu pomoc w zabezpieczeniu przyszłości.

Kto może otrzymać rentę alimentacyjną?

Renta alimentacyjna, zgodnie z art. 446 § 2 kodeksu cywilnego przysługuje osobom bliskim zmarłego, wobec których ciążył obowiązek alimentacyjny. Do takich osób zaliczane są m.in. dzieci lub małżonek poszkodowanego. – Warto pamiętać, że renta przyznawana jest również innym osobom bliskim, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środki na utrzymanie. Dotyczy to np. sytuacji, w których osoba zmarła żyła w konkubinacie. W takich wypadkach należy udowodnić, że ze zmarłym łączyły nas bliskie relacje zarówno emocjonalne jak i ekonomiczne. Do tego wystarczą wspólne zdjęcia, oświadczenia sąsiadów czy przyjaciół, lub rachunki, wyciągi bankowe itp. – wyjaśnia Sylwia Kruk, kierownik działu wyjaśnień Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanym w uzyskaniu należnych świadczeń w związku ze śmiercią osoby bliskiej.

Jak uzyskać rentę alimentacyjną od ubezpieczyciela?

W pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić się do właściwego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiona została polisa OC sprawcy. – Zasadność oraz wysokość  ewentualnych świadczeń będzie uzależniona przede wszystkim od naszej aktualnej sytuacji materialnej oraz wysokości dochodów zmarłego. W przypadku dochodzenia wypłaty renty alimentacyjnej przede wszystkim należy wykazać różnice między wysokością budżetu domowego sprzed i po śmierci bliskiej osoby – dodaje Sylwia Kruk z Centrum Odszkodowań DRB. Towarzystwo ubezpieczeniowe w terminie 30 dni od daty otrzymania wniosku o  przyznanie renty alimentacyjnej poinformuje nas o swojej decyzji. W przypadku, gdy wystąpi konieczność przedstawienia uzupełniającej dokumentacji ubezpieczyciel od chwili dostarczenia wymaganych dokumentów ma 14 dni na wydanie stanowiska.

A to już wiesz?  VII Kongres Dyrektorów Finansowych

Czas na jaki zostaje przyznane świadczenie alimentacyjne jest określany indywidualnie dla każdej osoby uprawnionej. W przypadku dziecka zmarłego, renta alimentacyjna zazwyczaj jest przyznawana do czasu zakończenia nauki i osiągnięcia możliwości podjęcia pracy zarobkowej. W przypadku, gdy takie świadczenie przyjmują osoby niezdolne do podjęcia pracy zawodowej, renta wypłacana jest dożywotnio.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Dla kogo renta alimentacyjna? BIZNES, Finanse - Śmierć bliskiej osoby to trudne i przykre doświadczenie. W takich chwilach do traumy psychicznej często dochodzą również obawy o przyszłość związane z pogorszeniem się sytuacji finansowej.
Hashtagi: #BIZNES #Finanse

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy