BIZNES Finanse

PPE są już pełnoletnie

PPE są już pełnoletnie
29 października 2017 r. minęło dokładnie 18 lat od rejestracji pierwszego Pracowniczego Programu Emerytalnego

Data publikacji: 2017-11-03
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: PPE są już pełnoletnie
Kategoria: BIZNES, Finanse

29 października 2017 r. minęło dokładnie 18 lat od rejestracji pierwszego Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE).

PPE są już pełnoletnie BIZNES, Finanse - 29 października 2017 r. minęło dokładnie 18 lat od rejestracji pierwszego Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE).

29 października 2017 r. minęło dokładnie 18 lat od rejestracji pierwszego Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). Tego dnia Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi (obecnie Komisja Nadzoru Finansowego) zarejestrował 2 programy, spośród których tylko jeden działa nieprzerwanie do dziś. Palma pierwszeństwa i miano najdłużej działającego na polskim rynku programu przypada Esaliens Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych, do dziś jednemu z liderów tego rynku.

Czym są pracownicze programy emerytalne?

Pracownicze Programy Emerytalne stanowią element trzeciego filaru systemu emerytalnego i są formą niezależnego oszczędzania na emeryturę, organizowaną przez pracodawców w zakładach pracy. W ramach PPE pracodawca finansuje miesięczne składki dla pracowników określone kwotowo lub jako procent wynagrodzenia (maks. 7%). Konstrukcja PPE zakłada uzyskanie ulg podatkowych, zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. Środki zgromadzone w PPE mogą zasadniczo być wypłacone przez pracowników po osiągnięciu 60. roku życia bez podatku od zysków (tzw. „podatku Belki” wynoszącego 19%). Dla pracodawcy z kolei składki stanowią koszt uzyskania przychodu i są zwolnione z obowiązkowych świadczeń na ubezpieczenia społeczne. Programy mogą być prowadzone w formie umowy z funduszem inwestycyjnym, zakładem ubezpieczeń lub pracowniczym funduszem emerytalnym. Działanie PPE reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych, według której utworzenie programu wymaga rejestracji i zgody Komisji Nadzoru Finansowego,  nadzorującej wszystkie programy w kraju.

Struktura rynku PPE

Przez 18 lat rynek PPE mocno ewoluował. Na koniec 2016 r. funkcjonowało ponad 1 tys. programów, w których około 395,6 tys. uczestników zgromadziło 11,4 mld zł środków. Do tej pory najwięcej środków zgromadzonych zostało w ramach PPE w funduszach inwestycyjnych (ok. 57%), co czyni tę formę najbardziej popularną. Również pod względem liczby uczestników najwięcej osób oszczędza w PPE z funduszem inwestycyjnym (ok. 61%). Rynek PPE z roku na rok rozrasta się coraz mocniej. W ciągu ostatnich 10 lat aktywa zgromadzone w programach wzrosły trzykrotnie. To wynik imponujący, biorąc pod uwagę fakt, że w tym samym czasie sama liczba  programów zmieniła się niewiele (1019 PPE w 2007 r. w stosunku do 1036 w 2016 r.), a liczba uczestników programów wzrosła w tym samym czasie o 27%.

A to już wiesz?  Funt kolejnym dolarem?

Pracownicze Programy Emerytalne a reforma systemu emerytalnego

Od dłuższego czasu słyszymy zapowiedzi reformy systemu emerytalnego, której postulatem jest zlikwidowanie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) oraz wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Według zapowiedzi – docelowo wszyscy pracodawcy będą zobowiązani do prowadzenia PPK, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników. Tym niemniej Pracownicze Programy Emerytalne mogą być nadal ważnym elementem budującym nowe zasady oszczędzania na emeryturę. Według doniesień prasowych pracodawcy prowadzący Pracowniczy Program Emerytalny o składce podstawowej wynoszącej minimum 3,5% wynagrodzenia pracownika byliby zwolnieni z obowiązku tworzenia PPK. Szczegóły planowanych rozwiązań nie są jeszcze w pełni znane, ale z pewnością pracownicze programy emerytalne odegrają w nich istotną rolę.

„PPE z roku na rok stają się coraz silniejszym filarem systemu emerytalnego, który ma szansę zmienić oblicze emerytur w Polsce w długiej perspektywie. Obecnie pracowniczymi programami emerytalnymi objętych jest ok. 2,4% wszystkich pracujących w kraju. Przed nami jeszcze daleka droga do standardów zachodnich, ale perspektywy rynku są coraz lepsze. Programy w swoich strukturach prowadzą zarówno mniejsze przedsiębiorstwa, działające w skali lokalnej, czy ogólnopolskiej, jak i duże grupy spółek, jak np. IKEA, Tauron, PGE, KGHM, Orlen czy Nestle”- podsumowuje Agnieszka Łukawska z Esaliens TFI.

 

Źródło danych:

Raport Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego „Pracownicze Programy Emerytalne w 2016 roku” https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/RAPORT_PPE_w_2016_57222.pdf  

Rejestr pracowniczych programów emerytalnych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego https://www.knf.gov.pl/podmioty/Rejestry_i_Ewidencje/PPE 

***

Kontakt dla mediów:

Robert Noremberg tel: +48 660 69 964, mail: [email protected]

Ważne informacje

Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny, a zestawienia w nim zawarte należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Esaliens TFI SA, zarządzające funduszami Esaliens, działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

A to już wiesz?  Finansowanie firm w 2021 roku. Co czeka MŚP w nowej rzeczywistości?

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
PPE są już pełnoletnie BIZNES, Finanse - 29 października 2017 r. minęło dokładnie 18 lat od rejestracji pierwszego Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE).
Hashtagi: #BIZNES #Finanse

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy