BIZNES Finanse

Wzrasta popularność III filaru zabezpieczenia emerytalnego

Wzrasta popularność III filaru zabezpieczenia emerytalnego
IKE i IKZE odnotowały w I półroczu 2017 roku duży wzrost

Data publikacji: 2017-11-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wzrasta popularność III filaru zabezpieczenia emerytalnego
Kategoria: BIZNES, Finanse

IKE i IKZE odnotowały w I półroczu 2017 roku duży wzrost popularności.

Wzrasta popularność III filaru zabezpieczenia emerytalnego BIZNES, Finanse - IKE i IKZE odnotowały w I półroczu 2017 roku duży wzrost popularności.

IKE i IKZE odnotowały w I półroczu 2017 roku duży wzrost popularności. Porównanie liczby kont we wspomnianym powyżej okresie sprawozdawczym z liczbami z roku ubiegłego wykazuje silną tendencje wzrostową w III filarze emerytalnym. Sytuacja taka udowadnia, że coraz więcej z nas stawia na alternatywne sposoby zabezpieczenia jesieni swojego życia.

„Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z niedoskonałości systemu emerytalnego. Intuicja, doświadczenie i zdolność racjonalnego myślenia podpowiada nam, że w związku z tym, musimy zacząć rozglądać się w poszukiwaniu innego rodzaju zabezpieczenia swojej przyszłości. IKE i IKZE zdają się w takiej sytuacji być rozwiązaniem optymalnym. Tym bardziej, że dzięki korzystaniu z tych kont możemy czerpać profity z wielu zachęt podatkowych oferowanych w pakiecie. Środki wypłacane z IKZE i IKE są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych. Dodatkowo sumę środków wpłaconych na IKZE w danym roku fiskalnym możemy odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu rocznym. Przy wpłatach równych kwotom maksymalnym (w 2017 roku dla IKE wynosi ona 12 789 zł, dla IKZE – 5 115,60 zł) to naprawdę duża oszczędność. Warto zauważyć, że w roku 2018 limity wpłat będą wyższe” – tłumaczy Mateusz Szyłko z Esaliens TFI.

Według raportów przygotowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego liczba nowych Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, otwartych w 2017 do końca pierwszego półrocza, wyniosła 29 718. To o ponad 3 000 więcej niż w  pierwszej połowie ubiegłego roku. Jeśli chodzi o IKE, to dane są jeszcze bardziej optymistyczne. Według statystyk, kontom tego typu zaufało 55 276 Polaków –  prawie dwadzieścia tysięcy więcej niż w pierwszym półroczu 2016 roku!

W pierwszej połowie 2017 roku największą popularnością, jako podmioty w których otwierano nowe konta, cieszyły się towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zostawiając daleko w tyle zakłady ubezpieczeniowe i biura maklerskie. W przypadku IKE 66% kont otwartych zostało w TFI, dla IKZE wartość ta wyniosła aż 71%.

A to już wiesz?  Faktor ochroni przedsiębiorcę

Grupą najchętniej korzystającą z III filaru zabezpieczenia emerytalnego są kobiety w przedziale wiekowym 51-60 lat. Z kont IKE korzysta 140 tysięcy jej  reprezentantek, a z IKZE –  prawie 105 tysięcy. Wśród mężczyzn alternatywne rozwiązania emerytalne (zarówno IKE, jak i IKZE) najwięcej zwolenników mają w przedziale wiekowym 41-50.

„Najliczniejszą grupą posiadaczy kont IKE i IKZE stanowią osoby w średnim wieku. Wynika to zapewne z faktu, że dzięki doświadczeniu i lepszej orientacji na rynku finansowym, wybierają rozwiązania optymalne pod względem zrównoważenia czynników, takich jak bezpieczeństwo i atrakcyjność. Kluczowe może być tu również pragnienie niezależności w późniejszym wieku. Na pewno część osób ma na uwadze dobro swoich dzieci, dla których nie chce się stać finansowym ciężarem. Pozytywnym symptomem jest również zwiększająca się liczba osób młodych, które korzystają z kont zabezpieczenia emerytalnego. Tendencję tą potwierdzają nasze wewnętrzne statystyki ” – komentuje Szyłko.

***

ESALIENS TFI SA, zarządzające funduszami ESALIENS, działa na podstawie decyzji
z dnia 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Materiał ma charakter informacyjny.

 

Kontakt dla mediów:

Robert Noremberg tel: +48 660 69 964, mail: [email protected]

 

Ważne informacje

Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny, a zestawienia w nim zawarte należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. W przypadku wypłat z IKE, ewentualne zyski są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych pod warunkiem osiągnięcia określonego wieku (60 lat lub nabycie uprawnień emerytalnych po skończeniu 55 lat) oraz odpowiedniego stażu w IKE. Podatek ryczałtowy w wysokości 10% pobierany jest od kwoty wypłaty z IKZE. W przypadku wcześniejszego zwrotu z IKZE, otrzymaną kwotę (wpłaty z uwzględnieniem zysków/strat) należy doliczyć do dochodu przy rocznym rozliczeniu PIT. Esaliens TFI SA, zarządzające funduszami Esaliens, działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

A to już wiesz?  Bezpieczne biuro rachunkowe

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Wzrasta popularność III filaru zabezpieczenia emerytalnego BIZNES, Finanse - IKE i IKZE odnotowały w I półroczu 2017 roku duży wzrost popularności.
Hashtagi: #BIZNES #Finanse

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy