BIZNES Finanse

Postanowienia finansowe na Nowy Rok

Postanowienia finansowe na Nowy Rok
Początek roku to zawsze okres, kiedy można coś zacząć od nowa. Czas zmian, czas decyzji i czas planowania na cały nadchodzący rok. Może warto też - zastanowić się nad zmianami w osobistych finansach. Spójrzmy na to okiem eksperta od inwestycji - Krzysztofa

Data publikacji: 2013-12-13
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Postanowienia finansowe na Nowy Rok
Kategoria: BIZNES, Finanse

Początek roku to zawsze okres, kiedy można coś zacząć od nowa. Czas zmian, czas decyzji i czas planowania na cały nadchodzący rok. Może warto też – zastanowić się nad zmianami w osobistych finansach. Spójrzmy na to okiem eksperta od inwestycji – Krzysztofa Sadeckiego.

Postanowienia finansowe na Nowy Rok BIZNES, Finanse - Początek roku to zawsze okres, kiedy można coś zacząć od nowa. Czas zmian, czas decyzji i czas planowania na cały nadchodzący rok. Może warto też - zastanowić się nad zmianami w osobistych finansach. Spójrzmy na to okiem eksperta od inwestycji - Krzysztofa Sadeckiego.

W trudnych czasach słowo klucz to oczywiście "oszczędzanie". Powtarzamy je często, jednak w mojej opinii nie za często. Oszczędzanie jest zawsze dobrym lekarstwem, minimalizującym ryzyko problemów finansowych. Każdy z nas powinien starać się aby systematycznie odkładać  określoną sumę pieniędzy. Może to być na przykład określony procent wynagrodzenia miesięcznego. Nawet jeśli będzie trzeba czegoś sobie odmówić – proszę mi wierzyć – warto. Żyjemy w bardzo konsumpcyjnym świecie, niestety wręcz za bardzo konsumpcyjnym…

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym polega różnica pomiędzy prywatnymi aktywami a pasywami. Nie mówię tu o terminach dotyczących przedsiębiorstw, ale codziennego życia, gdzie definicje nieco różnią się od tych księgowych. Aby osiągnąć dobrobyt, należy kupować jak najwięcej aktywów. Niestety wiele osób nabywa pasywa, będąc przekonanymi, że to aktywa. Tłumacząc najprościej – aktywa to coś, co pomnaża nasz majątek. Pasywa to coś, co ten majątek uszczupla.

Jeżeli zapytamy Kowalskiego, co zalicza do swoich aktywów, często usłyszymy: dom, mieszkanie, samochód. Tymczasem zarówno dom, mieszkanie jaki i samochód, są rzeczami, które raczej pozbawiają nas funduszy, zamiast je dostarczać. Na tym polega nadmierny konsumpcjonizm – kupujemy zbyt wiele i jesteśmy w dodatku przekonani, że zabezpiecza nas to na przyszłość. Ale jest to majątek co najwyżej tracący na wartości i nie daje możliwości bogacenia się w czasie. Wymaga określonych stałych opłat, a także remontów – z ekonomicznego punktu widzenia nie jest więc zabezpieczeniem na przyszłość, a raczej odwrotnie. Tak samo wygląda sytuacja w wypadku samochodu. Często usłyszeć można "zainwestowałem w dobry samochód". Czyli w praktyce – kupiłem auto powiedzmy za 100 tysięcy złotych. Przykładowo przez pięć lat będę je użytkował, systematycznie serwisował, płacił za drobne naprawy i ubezpieczenia. Po tym okresie mój samochód będzie wart może 35-45 tysięcy złotych. I gdzie tu inwestycja?

A to już wiesz?  Konto bankowe dla kierowcy – na co zwrócić szczególną uwagę

Najważniejsze na początek – nauczyć się rozróżniać inwestycje od konsumpcji. Jeżeli chcemy zabezpieczać finansową przyszłość i bogacić się, trzeba skoncentrować się przede wszystkim na kupowaniu aktywów. To trudna, ale skuteczna droga do dobrobytu.

Zdefiniujmy zatem aktywa. Jest to wszystko, co zakupione dziś za X złotych, daje nam możliwość, by za jakiś czas łączna korzyść płynąca z tej transakcji przewyższyła to X. Takimi aktywami może być zarówno lokata kapitałowa, obligacje czy skuteczne fundusze inwestycyjne, jak i kupno mieszkania pod wynajem. Może to być również inwestycja we własny biznes lub jako udziałowiec w dobrze rozwijające się firmy.

Jeśli zaś borykamy się z problemem braku środków finansowych wykorzystajmy naszą wiedzę, doświadczenie i pomysły aby uruchomić własny biznes. W dzisiejszych trudnych czasach to może być najlepsza inwestycja. Bardzo wiele na ten temat można znaleźć w moim najnowszym poradniku „Własny biznes – dlaczego TAK”.

A nawiązując do noworocznych postanowień… Sugeruję nauczyć się powstrzymywać od zbędnej konsumpcji dziś, by jutro mieć więcej. Myśląc o przyszłości – oszczędzajmy i mądrze inwestujmy.

Krzysztof Sadecki – autor poradnika „Własny Biznes – dlaczego TAK”
Przedsiębiorca, szkoleniowiec, publicysta, jeden z najbardziej utalentowanych ekspertów od alternatywnych rynków inwestycyjnych. Zdobywca wyróżnienia Forbes Trendy za model biznesowy oraz prestiżowej nagrody MDIT dla najlepszych doradców inwestycyjnych.
Absolwent Polish Open University na wydziale Psychologii Marketingu i Reklamy oraz Studiów MBA na City University London. Autor licznych felietonów o tematyce finansów i ekonomii publikowanych w czasopismach Newsweek, Forbes, Pierwszy Milion, Warsaw Business Journal.

 „Własny biznes – dlaczego TAK” – prawdopodobnie najlepszy poradnik dla przedsiębiorców – jest dostępny w dobrych księgarniach m.in.: Empik.com, PWN, Księgarnie Olesiejuk, Helion, Weltbild, Profit24, One Press oraz we własnej dystrybucji internetowej na stronie www.wlasnybiznesdlaczegotak.pl

A to już wiesz?  XBulls – nowy broker na rynku forex

 

Więcej informacji: www.GoodPress.eu/Krzysztof-Sadecki

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Postanowienia finansowe na Nowy Rok BIZNES, Finanse - Początek roku to zawsze okres, kiedy można coś zacząć od nowa. Czas zmian, czas decyzji i czas planowania na cały nadchodzący rok. Może warto też - zastanowić się nad zmianami w osobistych finansach. Spójrzmy na to okiem eksperta od inwestycji - Krzysztofa Sadeckiego.
Hashtagi: #BIZNES #Finanse

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy